E-LEC SYSTEMS Dominik Woźniak

Resko
Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Uziomy w domach jednorodzinnych – poradnik inwestora

Autor: E-LEC SYSTEMS Dominik Woźniak, publikacja: 2019-07-12

Inwestor wielu spraw musi dopilnować sam. Nawet część kierowników budów, z czym było dane nam się spotkać, nie posiada wiedzy odnośnie do obowiązku stosowania tak zwanych uziomów fundamentowych. Jeśli kierownik nie dopilnuje ich wykonania, Inwestorze, musisz dopilnować tego sam.

Uziom miedziowany ze złączem mosiężnym

Uziemienie domu – dlaczego jest tak ważne?

Uziom taki, jak wynika z przeprowadzanych pomiarów i doświadczeń, jest najskuteczniejszy, najtrwalszy i przez wiele lat nie pogarszają się jego parametry, a to ma wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa osób korzystających z instalacji. Zatapia się go w ławach fundamentowych i spawa ze zbrojeniem budynku, a więc wykonuje się go w początkowym etapie budowy domu. Jeśli nie zostanie on wykonany, wówczas należy zastosować alternatywę, a więc uziomy otokowe, bednarki oraz szpilki doziemiające.

Uziom otokowy budynku

Uziomy otokowe stosuje się do instalacji odgromowych (piorunochronnych). Pozostałe rodzaje stosuje się do uziemienia głównych lub miejscowych szyn uziemiających albo wyrównawczych. Wiąże się to z dodatkową pracą fizyczną, kopaniem rowów pod bednarkę, skomplikowanym wbijaniem szpil uziemiających i oczywiście, z punktu widzenia inwestora – kosztami, których można by uniknąć, reagując zawczasu.

Uziom ten powinien być połączony z główną szyną uziemiającą w rozdzielnicy głównej, co umożliwi wykonanie odpowiednich połączeń ochronnych, wyrównawczych itp. Istotne jest, iż wszystkie instalacje metalowe wchodzące do budynku (rury itp.) powinny być objęte takimi połączeniami i o tym elektryk również powinien wiedzieć.

Uziom instalacji odgromowej

Kolejnym elementem wykorzystującym uziomy są instalacje piorunochronne chroniące budynek przed wyładowaniami atmosferycznymi i ich skutkami. Nie wszystkie budynki muszą posiadać takie instalacje, a wynika to między innymi z okolicznej zabudowy, ukształtowania terenu oraz częstości występowania burz w danym regionie. Główny obszar działania naszej firmy, czyli rejon Szczecina, zazwyczaj nie wymaga stosowania instalacji odgromowej na domach jednorodzinnych.

Zanim więc inwestor zdecyduje się na wykonanie takiej instalacji, powinien dowiedzieć się, czy zastosowanie odgromówki jest konieczne, tym bardziej że w określonych przypadkach, kiedy zabudowania wokoło nie posiadają piorunochronów, a jeden tylko dom je posiada, może się okazać, iż będzie on przyjmował na siebie większość wyładowań z okolicy, co może doprowadzić na przykład do uszkodzeń sprzętu elektronicznego wewnątrz, choć istnieją zabezpieczenia zmniejszające prawdopodobieństwo takich uszkodzeń. W tym momencie właśnie zaleca się kontakt z prawdziwymi fachowcami, którzy znając rejon, pomogą w podjęciu odpowiednich decyzji w tej kwestii.

I jeszcze garść ważnych informacji dotyczących uziomów:

  • Każdy uziom powinien być poddany pomiarom rezystancji uziemienia, wykonanym przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami kontrolno-pomiarowymi, skalibrowanym miernikiem posiadającym świadectwo kalibracji. Wynik powinien wynosić mniej niż 10 ohm (omów), z wyjątkami, np. na terenie skalistym, ale to już kwestia pomiarowca. Z pomiarów sporządza się protokół.
  • Łączenia elementów w ziemi, na powietrzu (np. bednarki ze szpilą – uziomem pionowym) powinny być dokładnie pokryte wazeliną techniczną, aby nie niszczały w agresywnym środowisku.
  • Nie wolno bezpośrednio łączyć ze sobą niektórych materiałów, na przykład ocynkowanej bednarki z miedzią, bo nastąpi szybka korozja. Należy wówczas stosować na przykład mosiężne złącza.

Uziom w domu jednorodzinnym – podsumowanie

  • Należy dopilnować wykonania uziomu fundamentowego na samym początku budowy.
  • W przypadku jego braku należy wykonać uziomy innego rodzaju.
  • Zawczasu dokonać ustaleń odnośnie do instalacji odgromowej i jej wymagań.
  • Dopilnować wykonania szyn uziemiających/ wyrównawczych oraz połączeń wyrównawczych instalacji metalowych wchodzących do budynku.
  • Dopilnować, by instalatorzy elektrycy zabezpieczyli narażone połączenia wazeliną techniczną.
  • Wykonać pomiary rezystancji uziemienia z protokołem.

Wszystkie te kwestie powinien znać każdy profesjonalny elektryk. Jeśli ich nie zna, lepiej szukać innego.

Przeczytaj też: Koszt instalacji elektrycznej w domu – ceny materiałów i wykonania elektryki

Elektryk - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 62 973 Elektryków najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o usługach elektrycznych